Mail Order alışveriş yapılan bazı ürünlerin otomatik ödeme talimatı verilerek aylık taksitlerinin ödenmesi sistemidir. Ayrıca bazı faturaların ödenmesi için de kullanılabilen sistem sayesinde yoğun iş temposu arasında fatura ve taksitlerini ödemeyi unutan çok sayıda insanın faizle uğraşması ve mağdur olması engellenmiş olmakta. Bu yazımda sizlerle mail order nedir sorusuna yanıt arayacağız. Mail order talimatı vermek için banka ile görüşmek ve birebir izin verildiğinin belgelendiği bazı evrakları imzalamak gerekmektedir. Sistemin ve kullanıcının güvenliği açısından kullanıcıdan izin belgesi imzalı olarak alınarak banka tarafından işlem başlatılabilmektedir.

Mail Order Nedir?

E tahsilat sistemine kredi kartı bilgileri ve ödemenin tutarı girilerek bu tutarın ödeme alacak olan firmanın hesabına geçirilmesi talebinde bulunuluyor. Böylece bankaya gitmeden ya da post cihazına gerek duyulmadan ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu ödeme yöntemi daha çok farklı il ve farklı bölgelerde bulunan alıcılar ve satıcılar için de büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Kısaca ticaretin birçok alanın da herhangi mal veya hizmet için kart bilgileri paylaşılarak yapılan ödeme şeklidir. Pratik ve kolaydır güvene dayalı alışverişler de form doldurulmadan, imzalaşılmadan bile kullanılmaktadır bu en pratiğidir. Tabi ki paylaşılan kart bilgisi olduğundan bu sisteminde riski vardır. Ancak bankaların müşterileri için buna karşı da bir sistemi vardır oda şu şekildedir, bankanızdan tek kullanımlık KK bilgisi isteyebiliyorsunuz, size asıl kartınızdan çekilecek ama asıl kartınızın bilgilerini içermeyen bir kart no vermekte sizde bu kart numarasıyla Mail Order işleminizi sıfır riskle yapabiliyorsunuz.

mail order nedir

Mail Order Formu

“Mail Order nedir?” sorusundan sonra bu ödeme şeklinin nasıl gerçekleştiği ve bu ödeme için nasıl bir yol izlendiğine değinmek gerekiyor. Mail Order yöntemi ile ödeme yapmak için kredi kartı bilgilerinin kar sahibi bilgileri ile birlikte ödeme yapacak olan ve ödemeyi alacak olan firma bilgilerinin yer aldığı bir form düzenlemek gerekmektedir. Bu Mail Order formuna kart bilgileri ve kart sahibi bilgileri girilerek kart sahibinin imzalaması halinde bu form ile yasal olarak işlem yapılabilmektedir.

Mail Order formunda ödemeyi alacak olan firma bilgileri ve ödemeyi yapacak olan firma bilgileri de yer almaktadır. Aynı zamanda da bu formda ödeme yapılacak olan tutarın belirtileceği bir bölüm de yer almaktadır. Ayrıca Mail Order formu bir şirket kartı ile gerçekleşmesi halinde de şirket kaşesinin formda yer alması gerekmektedir. Ancak bu şekilde ödeme işleminin yapılması ve satıcının hak etmiş olduğu ödemeyi alabilmesi mümkün olmaktadır.

Bu form genel olarak ödemeyi alacak olan firmanın hazırlamış olduğu ve bu bilgilerin doldurulması için uygun alanların bırakılmış olduğu bir formdur. Bu sayede de formu ödeme alacağı firmaya gönderen satıcı firma gerekli alanların doğru bir şekilde doldurularak gönderilmesi ile formda yer alan ve kart sahibinin onayı ile belirtilen tutarda ödemeyi kart üzerinden alabilmektedir.

 Mail Order İle Ödeme

Alışverişin çok uzak mesafelerde de gerçekleştiği günümüzde ödemelerde yine aynı şekilde yapılmaktadır. Firmalar alasında sıklıkla tercih edilen Mail Order ile ödeme işlemi bazı firmalar tarafından şahıslar ile yapılan alışverişlerde de tercih edilmektedir. Online ödeme sistemine yakın bir ödeme sistemi olan Mail Order ile ödemede kart bilgilerinizi karşı tarafa vermeniz gerekmektedir. Mail Order formu aracılığı ile satıcıya ulaştırılan bilgiler kullanılarak gerekli olan ödeme işlemi satıcı firma ve banka aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Alışverişlerin kolay ve aksamadan gerçekleştirilmesi için ödemelerinde aynı şekilde aksaklığa uğramadan gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu konuda da Mail Order ile ödeme şekli her iki taraf için de kolaylık sağlıyor. İlk aşamada Mail Order formu ödeme yapacak olan kişi ya da firmaya iletiliyor. Sonrasında ise ödeme yapılacak olan kredi kartı bilgileri ve iletişim bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Son olarak kart sahibinin imzasının atılması ya da kart sahibi firmanın kaşesinin vurulması ve tekrar satıcı firmaya gönderilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri kullanarak firma formda da belirtilmiş olan tutarı hesabına alabilmektedir. Bu form kart sahibinin kişisel bilgilerinin şifrelenmesi ile ilgili bankaya iletilerek ödeme işleminin gerçekleştirilmesi için talepte bulunulmaktadır. Kartın ait olduğu bankada bilgilerin mevcut sisteminde kayıtlı olması ile kolayca ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Mail Order Güvenli Mi?

Ödeme şekilleri arasında yerini alan Mail Order ile ödeme biçimi birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan Mail Order formu ile karşılaşan herkesin aklına da bu ödeme yönteminin ne kadar güvenli olup olmadığı konusunda sorular takılmaktadır. Tüm kart bilgilerinin açık olarak yazıldığı bu formun kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda kart sahibinin sıkıntıya girmesi muhtemeldir. Ancak Mail Order formunun gönderilip işlemlerin tamamlanması sonrasında yapılacak olan şey ise bu formun güvenli bir yerde saklanması ve sanal ortamda ya da Mail ortamından kaldırılmasıdır. Alınacak en basit önlem bu şekilde olmaktadır.

Ayrıca tüm kart işlemlerinde olduğu gibi Mail Order ile ödeme konusunda da kendinizi güvenceye almanın başka bir yolu da her işlem sonrasında telefonunuza gelecek bir onay isteminin olmasını istediğinizi bankanıza bildirmeniz olacaktır. Böylece bilginiz dışında yapılan tüm işlemleri takip etme olanağını bulacak ve zarar görmeden önlem alabileceksiniz. Bu koşullara dikkat edilerek yapılan Mail Order ödemeleri güvenli olarak kabul edilmekte ve tercih edilmektedir. Etkili bir şekilde kullanılan tüm ödeme yöntemleri gibi Mail Order ödeme şeklinde yapılan ödemelerde de güvenlik için tedbir almak ve bu tedbirin alındığından emin olmak faydalı olacaktır. Bu yazımda sizlerle mail order nedir, ne işe yarar ve kullanım alanları nelerdir sorularına yanıt aradık. Bir önceki yazım olan senet nedir ve senet nasıl doldurulur konusuna da göz atmanızı tavsiye eder, herkese iyi günler dilerim.

Leave your comment